Ako sa zbaviť akné bezbolestne a rýchlo

S ťažkosťami pleti sa stretávame nielen v mladšom pubertálnom veku, ale vyskytovať sa môžu aj v dospelosti. Keď sa nám z času na čas objaví nejaká tá vyrážka, nie je potrebné hneď panikáriť. No zavariť nám po aknozna pletpsychickej stránke vie aj jedna. Horšie je, ak sa objavujú v hojnom množstve systematicky, sú hnisavé, pod povrchom pokožky a nie a nie sa ich zbaviť. Hovorili ste už o svojom probléme s lekárom alebo kožným? Možno by zistil, že niečo nefunguje tak, ako má. Na druhej strane, dnes máte na výber množstvo kozmetických, niekedy až profesionálnych výrobkov, s ktorými môžete vaše nedostatky vyriešiť pomerne rýchlo. Samozrejme, o vašich riešeniach vám povieme niečo viac. Tak teda, ako sa zbaviť akné?

Vek je dôležitý

Rozdiel v používaní produktov a podstupovania rôznych procedúr je ten, že si ich je nutné vyberať na základe veku. Pokožka dospelého človeka už nie je taká ako u mladého človeka v puberte, ktorý zvládne aj „drastickejšie“, no o to efektívnejšie zloženie produktu. Napriek tomu, že akné je chúlostivý problém, ktorý trápi aj dospelých, k výberu produktov je potrebné pristupovať zodpovedne.

Totiž v mladom človeku sa odohráva množstvo hormonálnych zmien, čo vedie k vzniku akné, hnisavých vyrážok, čiernych bodiek atď. Pleť sa permanentne mastí, len zriedkavo je suchá. Preto si môžu dovoliť používať aj prípravky s obsahom alkoholu. V tomto veku môže byť liečba akné uskutočňovaná pomocou hormonálnych liekov na predpis.

S pribúdajúcim vekom ale mastnota ustupuje. Netvrdíme, že úplne vymizne, ale určite nie je prítomná v takej miere, ako v puberte. Preto by mali prirodzene ustúpiť aj také problémy ako akné, no čierne bodky len zriedkakedy. Ich spúšťačom už nebývajú hormóny, a preto sa na tvári nevyskytujú v takej miere. Vznikať ale môžu z iných dôvodov. Napr. zo stresu, z premnoženia toxínov (tá spočíva v upchávaní pokožky), z konzumácie príliš mastného alebo sladkého, z prebiehajúceho zápalu, z oslabeného imunitného systému atď.

Prípravky na akné

Môžete si vybrať z množstva produktov, ktoré sa špecializujú na mastnú, suchú či zmiešanú pleť. Akné, teda podkožné alebo povrchové hnisavé vyrážky sa môže nachádzať na celej tvári, teda na čele, na brade, na lícach, na obočí, okolo úst, na nose a dokonca aj na krku. Odstrániť ho môžete vypučením, no vtedy hrozia zápaly, červené fľaky a rozšírenie začervenanej oblasti, čo pôsobí niekedy ešte horšie ako samotné akné. Okrem iného ranka vznikne aj krvácať, čo taktiež neprispieva k dobrému dojmu a pocitu. Ak sa vytláčanie vykonáva nesprávne, môžu dokonca vzniknúť aj jazvy. Preto je vždy nutná dezinfekcia čistiacou pleťovou vodou.

Čistiaca pleťová voda alebo rôzne toniká sú teda jedny z množstva prípravkom, ktoré vám postupne pomôžu akné a vyrážky vysušiť. Pokiaľ obsahujú alkohol, pôjde to o to rýchlejšie, no s tým hrozí aj vysušovanie celej tváre. Určite to nie je vhodné pre citlivú pleť, na ktorej to môže vyvolať veľké podráždenie.

Dôležité je však hĺbkové čistenie pleti, ktoré môžete dosiahnuť vďaka čistiacim gélom, najlepšie s peelingom. No veľmi spoľahlivá je aj nejedná maska na akné a vyrážky, ktorá pôsobí v pokožke hĺbkovo, čím ju môže najviac zreparovať. Na tieto procedúry sa ale vyžaduje trošku viac času, teda najlepšie večer po práci, alebo niektorý voľný deň.

Gél s peelingom je veľmi vhodný na vymasírovanie pokožky tváre, čím ju prekrví a odstráni odumreté kožné bunky. To umožní pleti lepšie dýchať, zabráni to usadzovaniu nečistôt a mastnoty a teda aj tvorbe akné. Medzi výborné pomôcky na prečistenie tváre patrí aj maska, z ktorej si môžete taktiež vyberať rôzne typy.

Maska na akné, čierne bodky a vyrážky

Určite nie je nikomu príjemné, ak vyzerá ako mínové pole. Ani ženám, ani mužom. Masky sú možno trochu ženské, no vedia pomôcť aj mužom. Na výber máte z rôznych druhov, napr. zlupovacie alebo zmývateľné. pekna hebka plet bez aknePotom podľa účelu: na hydratáciu, na omladenie, na hĺbkové čistenie, na čierne bodky, na akné atď. V tomto prípade sa najlepšie hodia tie, na hĺbkové čistenie. To vám zabezpečí napr. čierna zlupovacia maska na tvár, ílová zmývateľná maska, samozohrievacia či tie, ktoré v sebe obsahujú aj peeling.

Obľúbenou je práve čierna maska na tvár, ktorá dokáže skoro všetky nečistoty úplne vytiahnuť. Dôkaz uvidíte priamo na nej, po zlúpnutí. Nájdete tam nielen vytiahnuté čierne bodky, ale dokonca sa vám zmierni aj akné a vyrážky. Prvé momenty po strhnutí možno budete mať trochu červenú pleť, no nie je potrebné sa obávať. Je to prirodzené a do pár minút zmizne.

Ako sa akné zbaviť za jeden deň?

Akné sa za jeden deň pravdepodobne nezbavíte, no vďaka správnej starostlivosti o pleť a rešpektovaniu stravovacích zásad to môže ísť skutočne rýchlo. Nahraďte biele pečivo, sladkosti či mastné jedlá za niečo zdravšie, napr. celozrnné pečivo, ovocie, zeleninu, vlákninu atď. Každý deň pokožke tváre doprajte relax. Najlepšie večer pred spaním ju očistite pomocou čistiaceho mlieka alebo pleťovej vody. A raz za týždeň jej doprajte niečo poriadne, napr. čistiaci gél alebo masku. Pravidelná starostlivosť vašu tvár zregeneruje a pomáha na akné a vyrážky. Čím ďalej, tým ich budete mať menej. Ak je to možné, nezaťažujte vašu pokožku zbytočnými krycími krémami, ktoré jej bránia dýchať, čo môže taktiež spôsobiť tento typ problému.

Ak ale potrebujete skutočne rýchle riešenie odstránenia akné, niektorí odporúčajú priložiť si na problematické miesto prepolený zemiak či cibuľu alebo ho potrieť okenou. Ako sme už uviedli vyššie, vypučenie nepatrí medzi najlepšie metódy, no niekedy sa ináč nedá, hlavne, ak je akné hnisavé a na povrchu. Vtedy miesto dezinfikujte aj pred aj po vytlačení, aby ste zamedzili vzniku zápalu. Ak ho potriete alkoholom, malo by čím skôr vyschnúť a začervenanie sa postupne zúžiť. Tento postup je ale nevhodný pre citlivú pleť.

Ak sa vám nejaký problém pleti objavil nečakane a nestíhate si zakúpiť nejaký overený prípravok, ktorým sa rýchlo môžete zbaviť akné, možno vám pomôže niektorý z receptov na domácu masku.

 

4 základné kroky pre rutinnú starostlivosť o pleť

Tvár s makeupomTvár je prvou vecou, ktorú vidia ľudia. Takže keď opustíme naše domovy, chceme prezentovať čistú, krásne vyzerajúcu tvár. Koža tváre na rozdiel od iných oblastí pokožky na našom tele je vždy vystavená životnému prostrediu a preto je ľahko poškodená vystavením slnku, chemikáliám, toxínom a škodlivým látkam. Starostlivosť o našu pokožku na tvári je veľmi dôležitá nielen na to, aby zostala krásna, ale tiež aby sme sa vyhli zvýšeným príznakom starnutia, škvŕn alebo akné.

Hoci väčšina výrobkov na starostlivosť o pleť a reklamy je zameraná na ženy, muži by tiež mali mať dennú starostlivosť o pleť. Pánska tvár je rovnako náchylná na poškodenie, špinu alebo akné,dehydratáciu. Čistenie pokožky tváre je nevyhnutné, ináč to vedie k tvorbe akné, vyrážok či čiernych bodiek. Podrobnejšie sa tejto téme venujeme na https://www.richardcanaky.sk/ako-sa-zbavit-akne/. Väčšina ľudí používa rovnakú rutinu starostlivosti o pleť od mladého veku. Zistili, že čistenie  tváre , ktoré im vtedy vyhovovalo, zrazu nefunguje. Avšak vekom sa naša pleť mení. Možno budete potrebovať viac než len priemerné umývanie tváre, aby ste udržali jasnú mladistvú pokožku.

Najlepšie rutiny starostlivosti o pleť zahŕňajú 4 kroky. Pracovitosť a odhodlanie sú potrebné na úspech s vynikajúcou rutinou starostlivosti o pleť. Väčšina ľudí považuje umývanie alebo čistenie tváre od každodennej nečistoty len vodou za to najlepšie úsilie udržať pokožku tváre v dobrom stave. Hoci sú všetky štyri kroky potrebné na udržanie krásnej tváre, 2 zo štyroch krokov nie sú potrebné denne. Pre celistvý efekt krásy sa je potrebné povenovať aj svojim vlasov. Ich zanedbávanie resp. nedostatočná starostlivosť vedie k ich vypadávaniu či inému poškodeniu, o čom viac sa dočítate na https://www.richardcanaky.sk/vypadavanie-vlasov-vitaminy/.

Štyri základné kroky pre výbornú starostlivosť o pleť sú čistenie, tonizácia, odlupovanie odumretého tkaniva vo vrstvách a hydratácia. Čistenie a zvlhčovanie tváre sa musí robiť každý deň ráno a predtým, než idete do postele. Týmto spôsobom tvár zostáva čerstvá, čistá a hydratovaná po celý deň aj v noci.

4 kroky

  1. čistenie

Čistenie je prvým krokom pre správnu starostlivosť o pleť. Väčšina ľudí si čistí alebo umýva tvár aspoň raz denne. Tento krok je nevyhnutný, pretože odstraňuje nečistoty, prach, špinu, mastnotu a nadbytočný olej z pokožky. Umyte si tvár a potom použite dobrý čistiaci prostriedok, na tvár aj na krk. Čistite jemne, od  pokožky smerom nahor.Potom opláchnite tvár teplou vodou a mäkkou húbkou alebo vatou. Čistiaca zmes na báze vody je najlepšia na čistenie tváre, pretože sa môžete vyhnúť chemikáliám, ktoré môžu dráždiť pokožku.

2. tónovanie

Tonovanie je druhý krok v rutine starostlivosti o pokožku tváre. Tonovanie sa zvyčajne používa vo forme tonerových utierok. Toner na tvár sa používa na odstránenie akýchkoľvek stôp nečistôt, mastnoty alebo nadbytočného čistiaceho prostriedku, ktorý zostal ako zvyšok na tvári. Používanie tonera každý deň je jednou z možností a niektorí ľudia ho môžu dokonca vynechať, ak cítia, že ich čistiaci prostriedok funguje dostatočne. Dobrým pravidlom je použiť toner ráno.

3. exfoliácia

Modelka pri foteníOdlupovanie odumretého tkaniva pokožky (exfoliácia) je kľúčovou súčasťou akejkoľvek rady pre starostlivosti o pleť, ale nemala by sa vykonávať denne. Odstraňovanie mŕtvych tkanív pokožky by sa malo uskutočňovať maximálne raz týždenne. Hoci telo prirodzene oddeľuje odumreté kožné bunky na vlastnú päsť, exfoliácia pomáha urýchliť proces. Mŕtve bunky pokožky môžu blokovať póry a spôsobiť akné, takže odstránenie týchto kožných buniek včas môže znížiť výskyt akné. Exfoliácia môže byť škodlivá pre pokožku tváre ak je vykonávaná príliš často. Normálne kožné bunky sa doplnia každé 3-4 týždne; preto exfoliácia nových kožných buniek môže poškodiť vzhľad vašej pokožky.

4. zvlhčovanie pokožky

Hlavne že je zvlhčujúca. Zvlhčenie pokožky je veľmi dôležité, pretože chráni našu pokožku pred vysúšaním – čo spôsobuje vrásky alebo praskliny –  a udržuje našu pokožku žiarivú. Suchá koža môže byť bolestivá, svrbivá a nepríjemná pre oko. Kožné bunky potrebujú prijímať vodu; preto príliš suchá koža môže viesť k zvýšeniu smrti kožných buniek. Používajte zvlhčovače špeciálne vyrábané na tvár. Aplikujte hydratačný prostriedok, keď je pokožka teplá a vlhká, pretože práve vtedy sú póry otvorené. Ponechajte trochu zvlhčovača na vrchu pokožky, aby ste dosiahli plný účinok. Hydratujte pokožku kedykoľvek budete cítiť že je suchá , aj po ranných a večerných rutinách starostlivosti o pleť. Uistite sa, že váš zvlhčovač nemá žiadne škodlivé chemikálie, vône alebo farbivá, ktoré môžu dráždiť pokožku.

Prírodné produkty

Prírodné produkty starostlivosti o pokožku by mali byť využívané  pre všetky potreby starostlivosti o pleť. Prírodné produkty zabraňujú krutým chemikáliám a farbivám  dráždiť pokožku a spôsobiť akné. Vždy používajte výrobky založené na konkrétnom type pokožky. Vyskúšajte výrobky na predlaktiach, ušných lalôčikoch alebo krku pred tým, než ich zakúpite. Týmto spôsobom môžete vedieť, či to spôsobí podráždenie. Vždy nezabudnite odstrániť všetok make-up pred začatím rutiny. Nezmývajte make-up len vodou ; používajte vhodné odstraňovače make-upu na úplné vyčistenie tváre z ich zvyškov. Nezabudnite použiť opaľovací krém, ak je možnosť, že budete vonku na slnku.

Mnoho z nás sa v súčasnosti zameriava na sebaskrášlenie či už v oblasti krajšieho belšieho úsmevu alebo výraznejšieho prirodzenejšieho pohľadu. V ponukách obchodoch dnes môžete zohnať rôzne prípravky na podporu rastu mihalníc, ktorým sa venujeme na https://www.richardcanaky.sk/podpora-rastu-mihalnic/. V našom ďalšom článku https://www.richardcanaky.sk/pasiky-na-bielenie-zubov/ sa sústredíme aj na veľmi vyhľadávaný úkon, akým je bielenie zubov pomocou bieliacich pásikov. Aj pri skrášľovaní úsmevu, aj pri skrášľovaní pohľadu dbajte na to, aby ste si zakúpili prírodné a klinicky overené produkty. Dôsledky nezodpovednej kúpy totiž môžu byť veľmi zlé.