Ako sa zbaviť akné bezbolestne a rýchlo

S ťažkosťami pleti sa stretávame nielen v mladšom pubertálnom veku, ale vyskytovať sa môžu aj v dospelosti. Keď sa nám z času na čas objaví nejaká tá vyrážka, nie je potrebné hneď panikáriť. No zavariť nám po aknozna pletpsychickej stránke vie aj jedna. Horšie je, ak sa objavujú v hojnom množstve systematicky, sú hnisavé, pod povrchom pokožky a nie a nie sa ich zbaviť. Hovorili ste už o svojom probléme s lekárom alebo kožným? Možno by zistil, že niečo nefunguje tak, ako má. Na druhej strane, dnes máte na výber množstvo kozmetických, niekedy až profesionálnych výrobkov, s ktorými môžete vaše nedostatky vyriešiť pomerne rýchlo. Samozrejme, o vašich riešeniach vám povieme niečo viac. Tak teda, ako sa zbaviť akné?

Vek je dôležitý

Rozdiel v používaní produktov a podstupovania rôznych procedúr je ten, že si ich je nutné vyberať na základe veku. Pokožka dospelého človeka už nie je taká ako u mladého človeka v puberte, ktorý zvládne aj „drastickejšie“, no o to efektívnejšie zloženie produktu. Napriek tomu, že akné je chúlostivý problém, ktorý trápi aj dospelých, k výberu produktov je potrebné pristupovať zodpovedne.

Totiž v mladom človeku sa odohráva množstvo hormonálnych zmien, čo vedie k vzniku akné, hnisavých vyrážok, čiernych bodiek atď. Pleť sa permanentne mastí, len zriedkavo je suchá. Preto si môžu dovoliť používať aj prípravky s obsahom alkoholu. V tomto veku môže byť liečba akné uskutočňovaná pomocou hormonálnych liekov na predpis.

S pribúdajúcim vekom ale mastnota ustupuje. Netvrdíme, že úplne vymizne, ale určite nie je prítomná v takej miere, ako v puberte. Preto by mali prirodzene ustúpiť aj také problémy ako akné, no čierne bodky len zriedkakedy. Ich spúšťačom už nebývajú hormóny, a preto sa na tvári nevyskytujú v takej miere. Vznikať ale môžu z iných dôvodov. Napr. zo stresu, z premnoženia toxínov (tá spočíva v upchávaní pokožky), z konzumácie príliš mastného alebo sladkého, z prebiehajúceho zápalu, z oslabeného imunitného systému atď.

Prípravky na akné

Môžete si vybrať z množstva produktov, ktoré sa špecializujú na mastnú, suchú či zmiešanú pleť. Akné, teda podkožné alebo povrchové hnisavé vyrážky sa môže nachádzať na celej tvári, teda na čele, na brade, na lícach, na obočí, okolo úst, na nose a dokonca aj na krku. Odstrániť ho môžete vypučením, no vtedy hrozia zápaly, červené fľaky a rozšírenie začervenanej oblasti, čo pôsobí niekedy ešte horšie ako samotné akné. Okrem iného ranka vznikne aj krvácať, čo taktiež neprispieva k dobrému dojmu a pocitu. Ak sa vytláčanie vykonáva nesprávne, môžu dokonca vzniknúť aj jazvy. Preto je vždy nutná dezinfekcia čistiacou pleťovou vodou.

Čistiaca pleťová voda alebo rôzne toniká sú teda jedny z množstva prípravkom, ktoré vám postupne pomôžu akné a vyrážky vysušiť. Pokiaľ obsahujú alkohol, pôjde to o to rýchlejšie, no s tým hrozí aj vysušovanie celej tváre. Určite to nie je vhodné pre citlivú pleť, na ktorej to môže vyvolať veľké podráždenie.

Dôležité je však hĺbkové čistenie pleti, ktoré môžete dosiahnuť vďaka čistiacim gélom, najlepšie s peelingom. No veľmi spoľahlivá je aj nejedná maska na akné a vyrážky, ktorá pôsobí v pokožke hĺbkovo, čím ju môže najviac zreparovať. Na tieto procedúry sa ale vyžaduje trošku viac času, teda najlepšie večer po práci, alebo niektorý voľný deň.

Gél s peelingom je veľmi vhodný na vymasírovanie pokožky tváre, čím ju prekrví a odstráni odumreté kožné bunky. To umožní pleti lepšie dýchať, zabráni to usadzovaniu nečistôt a mastnoty a teda aj tvorbe akné. Medzi výborné pomôcky na prečistenie tváre patrí aj maska, z ktorej si môžete taktiež vyberať rôzne typy.

Maska na akné, čierne bodky a vyrážky

Určite nie je nikomu príjemné, ak vyzerá ako mínové pole. Ani ženám, ani mužom. Masky sú možno trochu ženské, no vedia pomôcť aj mužom. Na výber máte z rôznych druhov, napr. zlupovacie alebo zmývateľné. pekna hebka plet bez aknePotom podľa účelu: na hydratáciu, na omladenie, na hĺbkové čistenie, na čierne bodky, na akné atď. V tomto prípade sa najlepšie hodia tie, na hĺbkové čistenie. To vám zabezpečí napr. čierna zlupovacia maska na tvár, ílová zmývateľná maska, samozohrievacia či tie, ktoré v sebe obsahujú aj peeling.

Obľúbenou je práve čierna maska na tvár, ktorá dokáže skoro všetky nečistoty úplne vytiahnuť. Dôkaz uvidíte priamo na nej, po zlúpnutí. Nájdete tam nielen vytiahnuté čierne bodky, ale dokonca sa vám zmierni aj akné a vyrážky. Prvé momenty po strhnutí možno budete mať trochu červenú pleť, no nie je potrebné sa obávať. Je to prirodzené a do pár minút zmizne.

Ako sa akné zbaviť za jeden deň?

Akné sa za jeden deň pravdepodobne nezbavíte, no vďaka správnej starostlivosti o pleť a rešpektovaniu stravovacích zásad to môže ísť skutočne rýchlo. Nahraďte biele pečivo, sladkosti či mastné jedlá za niečo zdravšie, napr. celozrnné pečivo, ovocie, zeleninu, vlákninu atď. Každý deň pokožke tváre doprajte relax. Najlepšie večer pred spaním ju očistite pomocou čistiaceho mlieka alebo pleťovej vody. A raz za týždeň jej doprajte niečo poriadne, napr. čistiaci gél alebo masku. Pravidelná starostlivosť vašu tvár zregeneruje a pomáha na akné a vyrážky. Čím ďalej, tým ich budete mať menej. Ak je to možné, nezaťažujte vašu pokožku zbytočnými krycími krémami, ktoré jej bránia dýchať, čo môže taktiež spôsobiť tento typ problému.

Ak ale potrebujete skutočne rýchle riešenie odstránenia akné, niektorí odporúčajú priložiť si na problematické miesto prepolený zemiak či cibuľu alebo ho potrieť okenou. Ako sme už uviedli vyššie, vypučenie nepatrí medzi najlepšie metódy, no niekedy sa ináč nedá, hlavne, ak je akné hnisavé a na povrchu. Vtedy miesto dezinfikujte aj pred aj po vytlačení, aby ste zamedzili vzniku zápalu. Ak ho potriete alkoholom, malo by čím skôr vyschnúť a začervenanie sa postupne zúžiť. Tento postup je ale nevhodný pre citlivú pleť.

Ak sa vám nejaký problém pleti objavil nečakane a nestíhate si zakúpiť nejaký overený prípravok, ktorým sa rýchlo môžete zbaviť akné, možno vám pomôže niektorý z receptov na domácu masku.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *